Відбитки печатки і штампи є одним із засобів захисту документів від підробок. Особисті документи, що видаються установою, підприємством або організацією, дійсні за наявності на них підписів посадовців і відповідних відбитків друку. Деякі особисті документи забезпечуються ще відбитками штампів, які засвідчують додаткові факти.
Раніше печатки виготовляли в державних штемпельно-гравюрних майстернях (гербові — з відома спеціальної дозвільної служби). Але вже декілька років друку роблять без дозволів на різних, (у тому числі і приватних) підприємствах.
Залежно від призначення друку бувають гербові і прості. Гербові містять, окрім тексту, в центрі зображення державного герба країни. Простий друк, окрім тексту, може містити різні емблеми.
Друк і штампи бувають двох видів: каучукові і металеві. Металевий друк і штампи, вживають для нанесення рельєфно забарвлених відбитків, а також для нанесення рельєфних відбитків. Каучуковий печатки і штампи дають забарвлені відбитки.
Існує декілька способів виготовлення печатки і штампи, якими є: ручний набір, набір з використанням лінотипу, набір з використанням фотополімерних матеріалів, лазерне гравірування, набір з використанням японської технології «SPRING» і набір з використанням технології . Розглянемо детально кожного з цих способів.
1.1.1 А-1. Виготовлення печатки і штампи за допомогою ручного набору
Процес виготовлення печатки і штампи за допомогою ручного набору включає наступні основні операції:
1. Зборка друкарської форми;
2. Отримання матриці;
3. Виготовлення кліше.
Текст набирають вручну з використанням пробільних матеріалів (шпації). Літери, що становлять текст круглого друку, і розділові знаки закріплюються в металеві кільця або обідки, а при виготовленні друку або штампу у формі трикутника літери тексту закріплюються в рамки.
При виготовленні гербових печатей в середню частину набору поміщають сердечника із зображенням герба, герб нанесений на металеву пластинку. Зображення герба отримують гравіруванням по металу або цинкографическим способом.
Отриманою набірною друкарською формою роблять відбиток на масі з гіпсу, каоліну і крохмалю змішаних з водою, отриманий відбиток набірної форми служить матрицею, виходить форма по рельєфу зворотна (дзеркальна) набору. Потім, отриману форму поміщають в електричну піч, де вона обробляється сушкою і випаленням при температурі 150° С.
Після цього в матрицю вдавлюють каучук (гуму) для отримання друкарської форми або кліше, рельєф якої відповідає набору. Каучук вдавлюється в матрицю спеціальним пресом при температурі до 110-130 °З в течії двох хвилин. Каучук при охолодженні вулканізується і придбаває якості властиві звичайній гумі: друкуючі елементи добре зберігають форму і пружність, що забезпечує можливість тривалого використання печатки або штампу. При виготовленні кліше можуть утворитися різні дефекти у вигляді окремих горбків гуми, які віддаляються механічним способом. Після обробки кліше обрізують і наклеюють на дерев’яні колодки з матер’яним прокладенням.
Для нанесення відбитків каучуковим друком або штампом застосовується спеціальна фарбувальна речовина різних кольорів -мастика, тому каучуковий друк часто називає мастичним друком.
Для штрихів відбитків каучукового печатки і штампи характерні ознаки плоского друку, а саме: відсутність рельєфності (натиску) на папері; фарбувальна речовина в штрихах розподіляється відносно рівномірно як в середині штрихів, так і, але краям, іноді зустрічаються фрагменти із слабким відкладенням барвника або повною його відсутністю. Зазвичай це відбувається в результаті неоднакової інтенсивності фарбування друкуючих елементів мастикою, а іноді із-за нерівномірного тиску друку або штампу на поверхню документу.
Виготовлення печатки і штампи за допомогою ручного набору найбільш старий спосіб і, тому найбільш поширений, також поширеним способом виготовлення печатки і штампи є строкоотливной набір.
Виготовити печатки ти штампи можна на сайті — http://pechati.kiev.ua/