Способи підборки відбитків печатки та штампи
При виготовленні підробних документів використовуються різноманітні друкарські форми. У одних випадках з їх допомогою виготовляється увесь документ, в інших — його бланк, по-третє, окремі реквізити (відбитки печаток, штампів і так далі).
До обставин, сприяючих здійсненню подібних правопорушень, відносяться недоліки у виготовленні, використанні і зберіганні печаток, штампів, друкарських шрифтів ручного набору, розмножувальних і касових апаратів, нумерують, компостерів, порушення правил виготовлення, обліку і зберігання бланків, документів.
Встановлення факту підробки відбитків Печатки і штампи у більшості випадків не викликає особливих утруднень, а якщо в наявності у експерта є зразки справжнього Печатки і штампи, то це завдання значно спрощується.
Але нерідко встановлення способу підробки відбитків Печатки і штампи зв’язане з певними труднощами, тому питання про достовірність відбитку може бути ускладнене. Це утруднення, передусім пов’язано з різноманіттям способів підробки відбитків Печатки і штампи.
Кожен із способів нанесення відбитків Печатки і штампи має свої специфічні ознаки, характерні тільки для цього виду підробки. Ці ознаки дозволяють відрізняти справжні відбитки від підробних.
Розглянемо найбільш поширені способи підробки Печатки і штампи.
1) Копіювання справжнього відбитку на документ робиться при безпосередньому контакті документу, що підробляється, з відбитком справжньої печатки. Заздалегідь ділянка паперу, на яку копіюється відбиток, зволожується. В результаті одномоментного копіювання виходить відбиток з дзеркальним зображенням печатки або штампу. Для маскування такого способу нанесення печатки намагаються робити відбиток нечітким і змащеним.
Зазвичай злочинці, щоб не було дзеркальності в зображенні відбитку, використовують проміжне кліше, тобто спочатку справжній відбиток копіюють на проміжне кліше, а потім переносять його на підробний документ. Проміжним кліше зазвичай служить зволожений фотопапір або будь-який інший матеріал, що має хорошу копіюючу здатність. Тобто застосовують метод двократного вологого копіювання.
Відбитки, отримані таким чином мають наступні, характерні тільки для них, ознаки:
— розпливчатість штрихів, утворена в результаті контакту при дії вологи на фарбувальну речовину (мастику);
— загальна блідість штрихів;
— наявність ретуші в обідках, буквах;
— порушення проклеювання паперу в результаті її зволоження, втрата глянцю на ділянці відбитку і навколо нього;
— наявність у відбитку сторонніх штрихів тексту справжнього документу, відкопійованних разом з відбитком печатки;
— зриви волокон паперу на підробному документі при відділенні липкої або вологої поверхні «проміжного кліше»;
— люмінесценція ділянки паперу з підробним відбитком печатки або штампу відрізняється від люмінесценції інших ділянок підробного документу;
— деформація паперу після висихання раніше зволожених місць на ділянках раніше за откопированного відбиток.
Іноді для посилення копіюючої здатності «проміжного кліше» відбиток додатково обводять аніліновим чорнилом, що легко копіюється. В цьому випадку спостерігаються ознаки малювання.
2. Малювання зображення найбільш простий спосіб відтворення відбитку печатки або штампу і документу.
Мальований відбиток виконується вручну, рейсфедером, з використанням, циркуля, лінійки, і іншого креслярського приладдя, а також пером.
Підробка відбитків Печатки і штампи малюванням ділиться на два види:
а) з використанням відбитку справжньої печатки;
б) без зразка відбитку справжньої печатки.
У першому випадку, завжди при малюванні використовується зразок справжнього печатки або штампу у вигляді відбитку на якому-небудь документі, граматичні помилки і несиметрична розміщення тексту, як правило, відсутні. У меншій мірі проявляються ознаки, що вказують на невідповідність графічного малюнка і розміру букв і цифр шрифту печатки. Звивистість і злами в штрихах, поправки в них, сліди підготовки до малювання (сліди графічного олівця) зображення і інші ознаки, характерні для відбитків Печатки і штампи, виконаних малюванням, відбиваються тим значніше, чим нижче технічні навички виконавця. В цілях більшої подібності із справжнього відбитку або за допомогою креслярського приладдя або перерисовыванием на просвіт із справжнього документу наносять тонкими штрихами увесь контур відбитку печатки або штампу, а потім його обводять за допомогою різних приладів, що пишуть.
У другому випадку, коли злочинець не використовує зразок справжньої печатки, в мальованому зображенні можуть бути виявлені наступні ознаки:
— сліди підготовки до малювання зображення відбитку печатки або штампу (ознаки сповільненості рухів, наявність штрихів графітного олівця, проколи паперу від циркуля);
— граматичні помилки в тексті і нерівномірний його смисловий зміст;
— несиметричне розміщення тексту;
— нерівномірна ширина штрихів;
— неоднакові проміжки між словами і обідками, між словами і буквами;
— невідповідність графічного малюнка і розміру букв і цифр друкарському шрифту;
— звивистість і злами в штрихах, здвоєна штрихів і поправки в них, ознаки стирання і домальовування.
3. Нанесення відбитків за допомогою саморобного кліше. Кліше, виготовляють вирізуванням, набором з друкарських літер, фотоцинкографическим способом, гравіруванням.
Використовуваний матеріал для вирізування зазвичай легко піддається обробці. Таким матеріалом є:
— лінолеум;
— дерево;
— тверда гума;
— сира картопля та ін.
На приготовану рівну поверхню матеріалу наноситься (зазвичай малюванням) дзеркальне зображення печатки або штампу. Після того, як фарбувальна речовина висихає, матеріал основи вибирається з незабарвлених ділянок за допомогою інструментів (леза бритв, ножів, скальпеля і так далі).
У відбитках, отриманих за допомогою вирізаних кліше, проявляються наступні ознаки:
— порушення симетричності розміщення тексту і інших елементів печатки;
— спрощення малюнка букв і цифр;
— букви переважно без зарубок;
— недотримання радіальності букв в круглих відбитках Печатки і штампи і непаралельність горизонтальних рядків;
— невідповідність графічного малюнка і розміру букв і цифр друкарському шрифту;
— овали і напівовали букв мають незграбну будову;
— розриви в штрихах від підрізів, залишених на кліше інструментом в процесі його виготовлення (кліше);
— скошені кути в місцях з’єднання штрихів;
— загострені закінчення штрихів.
Якщо саморобне кліше зроблене з металу, то, як правило, воно гравіюється вручну. Відбитки з того кліше мають ті ж ознаки, що і відбитки з вирізаного кліше. Відмінність в тому, що барвник з підробного металевого кліше має нерівномірний розподіл барвника в штрихах відбитку печатки або штампу, його уривчастість за рахунок поганої змочуване металу барвником, але при неодноразовому використанні ця ознака може виражатися слабкіше.
Якщо кліше виготовлене з таких матеріалів як дерево, лінолеум, то у відбитку можуть спостерігатися нерівномірність фарбування штрихів, майже також як і у вище згаданому способі.
Зустрічаються випадки виготовлення рельєфних саморобних кліше з використанням друкарського набору літер, викрадених з друкарні. Набрані літери зміцнюються в дерев’яній або металевій оправі.
Ці кліше також мають свої характерні ознаки:
— несиметричне розміщення тексту, перевернутість деяких букв;
— нерівномірний розподіл фарбувальної речовини у відбитку за рахунок поганої смачивпаемости металевого кліше;
— рельєфність відбитку або картина загальної вдавленности на документі від жорсткої поверхні кліше. При використанні некомплектного набору друкарських літер, окрім вищеперелічених, ще додаються наступні ознаки:
— неповнота шрифту, яка виражається у відсутності окремих літер і знаків;
— неоднорідність складу друкуючих і пробільних елементів (зустрічаються літери і знаки іншої гарнітури);
— заміна бракуючих букв, або домальовуванням їх безпосередньо у відбитку печатки або штампу.
При фотоцинкографическом способі підробки справжній відбиток фотографується у натуральну величину або зі збільшенням. Після цього зображення з негативу проектується на цинкову пластинку, покриту світлочутливим матеріалом. Потім роблять те, що труїть кліше (пробільних елементів) для отримання рельєфних печатних елементів.
У цьому способі підробки виражаються наступні ознаки:
— нерівномірний розподіл барвника в штрихах;
— можлива зміна загального розміру відбитку печатки або штампу;
— краї штрихів букв і цифр переважно нерівні, тонкі, незграбні елементи часто закруглені;
— відсутність деяких деталей штрихів із-за перетруєння друкуючої поверхні кліше.
4. Вологе копіювання з плоских друкарських форм (кліше) мальованих пером.
На щільному папері малюють в дзеркальному зображенні текст і інші елементи печатки. При цьому використовуються креслярські пристосування. Потім зображення обводять аніліновим чорнилом, що легко копіюється. Намальоване на папері зображення щільно притискається до зволоженої ділянки документу, що підробляється. Отриманим зображенням імітується відбиток печатки.
Специфічними ознаками цієї підробки є:
— дзеркальне зображення окремих букв і знаків у відбитку;
— відносно слабке фарбування штрихів;
— нечіткі межі штрихів і распливи фарбувальної речовини на зволоженій поверхні паперу;
— деформація паперу в місцях контакту з плоским кліше;
— граматичні помилки;
— несиметричне розміщення тексту;
— нестандартність шрифту по графічному малюнку і розмірам.
5. Нанесення відбитків за допомогою саморобних каучукових кліше.
Виготовлення таких кліше є наступним процесом. Відливається свинцева пластинка з рівною і гладкою поверхнею, ця пластинка служить підставою для форми. В якості трафарету (зразка) служить відбиток справжньої печатки або штампу з різних документів і переноситься на пластинку шляхом легкого продавлювання що друкує елементів подібної друкарської літери. Виготовлення форми за отриманим зразком робиться штампуванням вручну: потрібну літеру прикладають друкуючим елементом до певного місця на свинцевій пластинці і легким ударом молотка виштамповують відбиток із зображенням знаку. Внаслідок чого виходить матриця з прямим зображенням знаків. Далі в отриману матрицю вдавлюється каучукова маса, яка поступово вулканізується.
Цей спосіб дає можливість виготовити цілісні печатки і штампи, які потім наклеюються на дерев’яну основу. Ознаками підробки відбитків Печатки і штампи, отриманих за допомогою саморобних каучукових кліше, є:
— нерівність лінії рядків;
— нерівномірність забарвлення окремих частин письмових знаків.
— невідповідність осей букв радіусам кіл (у відбитках круглоти печатки);
— асиметрія в розміщенні частин тексту у відбитках Печатки і штампи;
— використання одних і тих же літер для відтворення однойменних письмових знаків на. матрицях, внаслідок чого в цих знаках спостерігається одні і ті ж дефекти;
— нерівномірне розташування букв один відносно одного і лінії рядка (нахил, зрушення).
ТОВ «Реформа ЛТД» — печатки та штампи